Bieńkowska Stomatolog Ostrołęka
07-410 Ostrołęka, ul. Św. Rafała Kalinowskiego 1

Stomatolog Dziecięcy Ostrołęka

Na pierwsze spotkanie z dentystą  warto wybrać się nawet z dwulatkiem. Dla ciekawskiego malucha wizyta w gabinecie jest emocjonującą przygodą; oglądanie zębów nie boli, a nowe otoczenie i nieznane przyrządy z pewnością zainteresują dziecko.  Aby tak było, przed pierwszą wizytą zalecamy odwiedzić stronę  www.pierwszawizyta.pl oraz zapoznać się z naszymi radami:

  • NIE PRZEKAZUJ NEGATYWNYCH DOŚWIADCZEŃ: nie mów w obecności dziecka, że boisz się dentysty. Nie wspominaj również, że bardzo Cię ostatnio bolało.
  • NIE STRASZ: nigdy nie mów maluchowi: „jeśli nie umyjesz ząbków albo nie zjesz sałaty, to popsują Ci się ząbki i będziemy musieli pójść do dentysty”. Wizyta u dentysty nie powinna być przymusem. Powinna być czymś tak normalnym, jak wyjście do sklepu czy z psem na spacer.
  • NIE MÓW O BÓLU: błędem jest zapewnianie dziecka, że dentysta nie wyrządzi mu krzywdy, że nie będzie bolało itp., ponieważ sugeruje to, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i wzbudza w dziecku nieufność.
  • BEZ BÓLU: ważne jest, aby dziecko nie zjawiało się na pierwszej wizycie z bólem zęba. Umówmy się na wizytę adaptacyjną , podczas której dziecko będzie miało czas na oswojenie się z gabinetem, sprzętem oraz zapoznanie się z lekarzem. Możemy wówczas poprosić lekarza o wykonanie zabiegu lakowania, który zabezpieczy zęby malucha przed próchnicą.
  • NIE OSZUKUJ: nie wolno oszukiwać malucha i mówić, że pan doktor tylko zajrzy do buzi, jeśli wiemy, że będzie borował ząb.

W TRAKCIE WIZYTY

  • TOWARZYSTWO: jeżeli istnieje taka możliwość, zadbajmy, aby w gabinecie towarzyszyła dziecku osoba, która nie boi się stomatologa. Możemy również zabrać dziecko na swoją wizytę, tylko niezbyt długą. Pamiętajmy przy tym, że lęk bliskiej osoby jest silnie odczuwany przez dziecko.
  • CZAS WIZYTY: wizyta u dentysty nie powinna trwać dłużej niż 15 –20 minut, a zabiegi w buzi nie dłużej niż 5–15 minut, bo tyle czasu dziecko jest w stanie siedzieć spokojnie .

PO WIZYCIE

  • NIE CHWAL: Może zabrzmi to nierozsądnie, ale zbytnie chwalenie malucha może mieć skutek odwrotny do spodziewanego. Mówiąc „byłeś bardzo dzielny”, „jestem z Ciebie dumna/dumny” utwierdzasz malucha w przekonaniu, że w gabinecie działo się coś strasznego.
    Często spotykamy dzieci, które po świetnie przeprowadzonej pierwszej wizycie nie chcą nawet słyszeć o wejściu do gabinetu dentystycznego. To właśnie efekt zbytniego chwalenia. Czy dziecko powinno być chwalone za wyjście na spacer lub pojechanie na zakupy? Pamiętaj, wizyta u dentysty jest czymś naturalnym.
  • UWAŻAJ CO MÓWISZ W OBECNOŚCI DZIECKA: podobny skutek do chwalenia może przynieść opowiadanie w obecności dziecka o jego pierwszej wizycie. Słowa: „byliśmy u dentysty, a Jaś nawet nie zapłakał” powodują, że stojący obok Jaś myśli „ooo, trzeba było płakać”. Następnym razem nadrobi z nawiązką.

 

2022-08-01